MINERALAI IR JŲ NORMOS

MINERALAI IR JŲ NORMOS

Rinkoje galime rasti didelį ir skirtingą pasirinkimą pašarų, papildų ir vitaminų, turinčius tam tikrą paskirtį, tačiau žirgo vitaminų, mineralų ir papildomų priedų paros norma išlieka stabili, kad ir kokį papildą ar maisto priedą pasirinktumėte. 

 

Žinoma, norma priklauso nuo daugelio kintamųjų: laktuojanti kumelė, kumelinga kumelė, didelio fizinio krūvio žirgas, mažo fizinio krūvio žirgas ir kita. 

 

Kalbant apie papildus ir priedus posakis „kuo daugiau tuo geriau“ tikrai netinka, kadangi tam tikros medžiagos dienos normoje turi būti duodamos atitinkamomis proporcijomis. Taip pat dalį mikro ir makro elementų žirgai gauna su kasdieniu pašaru, tad įvairios “gairių” lentelės turi būti vertinamos taip pat kritiškai.

 

Mineralai. Šie yra skirstomi į mikroelementus ir makroelementus.

MAKROELEMENTAI (Standartiškai 500kg sveriančiam žirgui)

 

ELEMENTAS PALAIKOMOJI DIENOS NORMA SPORTUOJANČIO ŽIRGO NORMA
Kalcis 20g 40g
Chloras 46g 93g
Magnis 9g 15g
Fosforas 14g 29g
Kalis 28g 53g
Natris 14g 41g
Siera 15g 18.8g

MIKROELEMENTAI (Standartiškai 500kg sveriančiam žirgui)

 

ELEMENTAS PALAIKOMOJI DIENOS NORMA SPORTUOJANČIO ŽIRGO NORMA
Kobaltas 0.5mg 0.6mg
Varis 100mg 125mg
Jodas 3.5mg 4.4mg
Geležis 400mg 500mg
Magnis 400mg 500mg
Selenas 1mg 1.25mg
Cinkas 400mg 500mg

Mineralų santykis.

 

Kalcis ir fosforas. Svarbu, jog kalcio kiekio organizme būtų daugiau nei fosforo. Dažniausiai šis santykis yra 1.5/2:1. Jeigu kalcio gaunama mažiau nei fosforo, kalcio panaudojimas organizme gali padidėti ir išsikreipti šio mineralo apykaita organizme. 

 

Varis ir cinkas. Šis santykis turėtų būti 1:3. Svarbu atkreipti dėmesį, jog jeigu cinko bus gaunama 6 kartus daugiau nei vario, organizme sumažės vario apykaita ir šio mineralo organizmas neabsorbuos, o tai labai svarbu ypač augantiems jaunikliams.

 

Geležis. Per didelis kiekis geležies organizme stabdo vitamino E absorbciją organizme. Taip pat viename maisto papilde randant geležies ir vitamino E, turėtų kilti šiek tiek klausimų. 

 

Vadinamosios druskos (natrio ir chloro) reikalingas paros kiekis yra gana didelis, tad atsiranda prielaida, jog galimai žirgai iš druskų laižalų šios paros dozės neišlaižo. Rekomenduojama į mitybos racioną kiekvieną dieną įdėti po 25g (valgomąjį šaukštą) valgomosios druskos, norint užtikrinti reikiamą kiekį organizme.

 

Skatiname rutiniškai atlikinėti kraujo tyrimus žirgams ir tiksliai sužinoti, kokių mineralų jūsų gyvūnui trūksta. Tokiu būdu garantuosite reikiamų mineralų pridėjimą į mitybos racioną kiekvienam žirgui individualiai.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *