BALNO PAMINKŠTINIMAS – NAUDA IR GALIMA ŽALA

Balno paminkštinimas – nauda ir galima žala

Daugelis jojikų žirginiame sporte naudoja balno paminkštinimus. Jų naudojimo esmė: sumažinti balno trinimą ir spaudimą į žirgo nugarą, o  kai kuriais atvejais šis paminkštinimas yra ypatingai svarbus tam, kad pritaikytume balną žirgui. Tačiau ar tikrai visi balno paminkštinimai yra vienodai naudingi?

 

2021 metais Britanijoje atliktas tyrimas šiek tiek keičia supratimą apie paminkštinimų naudą ir galimą žalą. Atliktame tyrime ištirti 12 kliniškai sveikų žirgų ir jų jojikų, kurie profesionaliai dalyvauja dailiajame jojime. Prieš atliekant šį tyrimą, balnų tinkamumas kiekvienam žirgui individualiai buvo atsakingai patikrinti 5 asmenį. Tyrimo metu po balnais buvo dedami specialūs kilimėliai, kurie matavo spaudimą tam tikruose  taškuose.

 

Mokslininkai tyrė 3 skirtingus balno paminkštinimus: 

 

  • vientisus gelinius paminkštinimus
  • 2 dalių vilnonius paminkštinimus su tinkleliu ties stuburu
  • 2 dalių atminties putų (memory foam) paminkštinimus su tinkleliu ties stuburu
    (prisegtos nuotraukos – tik pavyzdžiai)

Tyrimo metu nustatyta, jog geliniai paminkštinimai risčios metu padidino spaudimą gogo srityje statistiškai reikšmingai. Tuo tarpu vilnoniai ir atminties putų balno paminkštinimai nesukėlė jokio papildomo spaudimo gogo srityje ir statistiškai reikšmingai sumažino spaudimą balno vietoje risčiojant. 

 

Taip pat tyrime dalyvavę mokslininkai pabrėžė, jog balnai, kuriuose atstumas tarp balnasparnių yra mažas, naudojami kartu su balno paminkštinimu turi didesnę riziką sukelti nepageidaujamą papildomą spaudimą žirgo nugarai, kadangi po šiuo balnu – ne tiek ir daug vietos papildomai medžiagai uždėti. 

 

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog vilnoniai balno paminkštinimai sensta – išsidėvi ir spaudimo rizika didėja, todėl ypatingai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į paminkštinimo tinkamumą, o ir į jį sudarančią medžiagą. 

 

Balno paminkštinimas kaip ir balnas – turi būti pritaikytas ir atsakingai parinktas profesionalų, nes kas gali tikti vienam žirgui – nebūtinai tiks ir kitam.

 

Norintiems paskaityti daugiau apie šį tyrimą prisegama nuoroda:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080620303981

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *