STATODINAMINIAI PRATIMAI ŽIRGAMS

Statodinaminiai pratimai žirgams - ką sako mokslas?

Dažnai savo pacientams, o kartu ir jų šeimininkams po mūsų  apžiūros ir pirmojo susitikimo skiriame nemažai pratimų atlikimui namuose: statodinaminių, kūną stiprinančių, balanso. Daugelis atlieka namų darbus labai nuoširdžiai ir rezultatai tikrai matosi!

Statodinaminiai pratimai dažnai skiriami kaip reabilitacinio plano dalis. Juos atliekant paveikiami raumenys, atsakingi už kūno laikyseną – dauginis raumuo, klubinis juosmens raumuo. Taip pat žirgai, kurie turi nepakankamai stiprią laikyseną, o tai reiškia – nepakankamai stiprius vidinius raumenis turi didesnę traumų, minkštųjų audinių patologijų ir didesnio jaučiamo nugaros skausmo riziką.

Apžvelkime mokslinį tyrimą atliktą Didžiojoje Britanijoje 2020 metais, kurio tikslas buvo įvertinti statotinaminių pratimų atlikimo įtaką  nugaros/laikysenos raumenims.

Minėtame tyrime naudotas objetyvus vertinimo būdas – t.y. taikant aFCR (adapted flexicurve ruler) liniuotę. Tyrime matuoti nugaros raumenys 37 žirgams, kurie per pusę buvo išdalinti į kontrolinę ir tiriamąją grupes.

Tiriamosios grupės žirgams buvo atliekami pratimai: galvos lenkimas link krūtinkaulio, galvos lenkimas tarp riešų, galvos lenkimas tarp čiurnų ir šoniniai galvos lenkimo pratimai. Kiekvienas iš šių pratimų buvo atliekamas 5 kartus su 5 sekundžių užlaikymu (žinoma, su morka!). Raumenų matavimai buvo atliekami prieš pratimų atlikimą, 30 minučių po, 1 valanda po ir po paros. 

Rezultatai: pokytis pastebėtas žirgams iš karto po atlikto pratimo – išsitempę, suminkštėję raumenys. Taip pat statistiškai reikšmingas pokytis pastebėtas žirgams, kurie ilgesnį laiką atlikinėjo pratimus būtent m.multifidus (dauginio raumens) vietoje, o tai reiškia, jog žirgo laikysenoje sumažinamas nestabilumas ir sumažinama apkrova tarpslanksteliniuose sąnariuose (tęsiant pratimų atlikimą 3 mėnesius).

 

Ankstyvas nugaros skausmo ar nugaros raumenų trūkumo diagnozavimas lemia mažesnę traumų, skausmo, patologijų ir sumažėjusių sportinių rezultatų atsiradimo riziką.  Nepamirškite, jog darbas „nuo žemės“ su žirgu yra tiek pat svarbus kiek ir darbas balne, norint pasiekti kuo įmanoma geresnių sportinių rezultatų bei užmegzti artimesnį ryšį su gyvūnu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *