KOMPENSACINIS MECHANIZMAS – NAUDA AR ŽALA?

KOMPENSACINIS MECHANIZMAS - NAUDA AR ŽALA?

Žirgai yra puikūs kompensuotojai, kurie geba susikurti alternatyvias judėjimo galimybes, kurios netrukdytų judesiui vizualiai ir padėtų išvengti skausmo ar jaučiamo diskomforto.

 

Sakykime, jog žirgo kairiajame kulne yra minimalus artritas, kuris vizualiai „neatrodo, jog žirgui labai trukdytų“ judėti ar sportuoti. Šis „minimalus“ osteoartritas sumažina čiurnos sąnario judėjimo amplitudę. Norint išlaikyti taisyklingą žirgo bėgimo ritmą (o jį svarbu išlaikyti, niekada nežinai, ar kelyje nepasitaikys bauginantis plastikinis maišelis), organizmas stengiasi kompensuoti šią disfunkciją: dažniausiai čiurnos sąnarys yra rotuojamas medialiai, t.y. į vidų – zovaduojant/bėgant (tiksliau –  kojos pakelimo fazės metu).

Šios kompensacijos rezultatas: asimetrija ir netolygus svorio paskirstymas, kuris galų gale matomas kanopose ir netolygiame jų nusidėvėjime.  Taip pat sukeliama papildoma apkrova vidiniams kojų raumenims ir sausgyslėms, dėl ko atsiranda raumenų įtampa ir trigeriniai taškai. Ir visa tai vyksta tik dėl vienos skaudančios galūnės! 

Dubens netolygus judėjimas taip pat gali pasireikšti jau minėtos judėjimo fazes metu, dėl ko sukeliama papildoma apkrova kryžkaulio sąnariui.Šios kompensacijos rezultatas: netolygiai išsidėstę ir netgi skausmingi  stuburo ir sėdmens raumenys.

 

Sumažėjusi kairės galinės kojos jėga lemia padidėjusį svorio paskirstymą į dešiniąją priekinę galūnę. Tokia kompensacija sukelia dešiniosios priekinės kojos krūtinės raumenų per didelį išsivystymą ir  fascijos išsitempimą. Galų gale ši bendra kompensacija gali privesti prie kaklo raumenų skausmo, pertempimo, dėl ko atsiranda nesimetriška kaklo forma ir raumenų pasiskirstymas, galvos kratymas, netgi poliežuvinio kaulo (lot. Os hyoideum), kuris sudaro atramą liežuviui, ryklės ir kaklo raumenims, disfunkciją. 

Dėl šių sudėtingų kompensacijos mehanizmų terapeutui dažnai yra sunku surasti tikrąją priežastį, dėl ko žirgas įsitempęs, sumažėjusi jo judėjimo amplitudė ar skausmingos tam tikros kūno vietos.


Būtent todėl reabilitacija ir gydymas ne retai vyksta iš lėto – sluoksnis po sluoksnio, norint išsiaiškinti visą kompensavimo grandinę! Ne veltui terapijoje turime posakį – peel the onion.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *