PAMINKŠTINIMAS – PAPILDOMAS SLUOKSNIS PO BALNU

PAMINKŠTINIMAS - PAPILDOMAS SLUOKSNIS PO BALNU

Pasaulyje vis daugėja tyrimų įrodančių, jog netinkamai pritaikytas balnas žirgo nugarai turi itin neigiamą įtaką žirgo raumenynui tiesiogiai bei ilgainiui – visai žirgo judėjimo biomechanikai. Daugėjant tyrimų su balnais taip pat didesnis dėmesys skiriamas ir kitai jojimo įrangai – pobalniams, kamanoms ir kita. Deja, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų rezultatų įrodo, jog paminkštinimai dažnu atveju sukelia tik dar daugiau žalos, nei naudos.

 

Jungtinėje Karalystėje balnas yra pritaikomas vienam žirgui ir vienam raiteliui individualiai akredituoto balnų pritaikytojo – SMS (Society of Master Saddler), taip pat pagal šios asociacijos sukurtas gaires balnai yra taikomi ir visame pasaulyje. Remiantis šiomis gairėmis, puikiai žirgo nugarai tinkantis balnas turėtų būti naudojamas tik su pobalniu. Nepaisant to, tikrai gana nemažai įvairių žirginio sporto disciplinų atstovų renkasi po balnu sudėti papildomus sluoksnius įvairių medžiagų paminkštinimais – geliniais, avikailiais, „memory“ putų ir kita.

 

Atlikus apklausą ir apklausus 1011 žirginio sporto atstovų iš 16 skirtingų disciplinų nustatyta, jog 98% jų naudoja įvairius paminkštinimus.  64.6% iš jų naudojo daugiau nei vieną sluoksnį paminkštinimo, taip sumažindami balno stuburo kanalo angą >1cm. Dažniausias atsakymas, kodėl buvo naudoti šie paminkštinimai – didesnis komfortas žirgui ir nugaros skausmo „mažinimas“. Deja, tačiau naudodami paminkštinimus žirgo nugaros skausmo nesumažinsime ir nepašalinsime.

 

 

Paminkštinimo naudojimas, arba kaip mes mėgstame vadinti „prisluoksniavimas“, susiaurina balne esančio stuburo kanalo angą, o tai yra itin pavojinga, jeigu balnas nėra tinkamai pritaikytas žirgo nugarai. Dažniausiai per didelio spaudimo taškai atsiranda siauriausioje balno vietoje, t.y. ties 10-13 krūtinės slanksteliu. Moksliškai nustatyta, jog 13 krūtinės slankstelio „užspaudimas“ ar netinkamas judėjimas turi itin neigiamą įtaką žirgo judėjimui ir viso kūno biomechanikai – ši anatominė lokacija itin svarbi kūną stabilizuojančių raumenų (m.multifidus) tinkamai veiklai, taip pat šioje vietoje kryžiuojasi ir jungiasi fascija.

 

Atlikus tyrimus (Murray et. al 2017) nustatyta, jog žirgui jaučiant balno sukeliamą spaudimą ties 13 krūtinės slanksteliu priekinių kojų pritraukimo greitis sumažėjo 13%, galinių kojų pritraukimo greitis sumažėjęs 22.7%, riešų linkimo greitis sumažėjęs 3.5%, kulnų – 4.3%. Visi šie patikimai – dėl balno spaudimo T10-T13 zonoje.

 

Nenormalus ir per didelis spaudimas į tam tikrą anatominę struktūrą lemia trigerinio taško atsiradimą, o vėliau – miopeniją (raumeninės masės sumažėjimą). Banalus, tačiau itin tikslus ir vaizdingas palyginimas paminkštinimų naudojimui – bėgti krosą su vilnone kojine. Ar tikrai mums patogu?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *