POBALNIO ŽĖMĖLAPIS

POBALNIO ŽĖMĖLAPIS

Dažnai kalbama apie balno tinkamumą žirgui ir apie jo netinkamumo sukeliamą žalą ar diskomfortą. Norint suprasti ar balnas tinkamas ar ne, reikia turėti žinių, tačiau ar susimąstėte, jog galite netinkamo balno „žymes“ pamatyti ir kitame jojimo inventoriuje?

 

Dalinamės paveikslėliu, kuriame yra pavaizduotas pobalnio vertinimo „žėmėlapis“ ir skirtingas jo nusidėvėjimas.

Pirmąjame paveikslėlyje pavaizduotas tolygus purvo ar prakaito dėmių nusidėvėjimas/atsispaudimas pobalnyje. Toks tolygus nusidėvėjimas yra pageidautinas – tai reiškia, jog ir balnas spaudžia žirgo nugarą tolygiu spaudimu visu savo paviršiumi ir raitelis sėdi tolygiai paskirstęs savo svorį. 

 

Antrąjame paveikslėlyje matome purvo/prakaito dėmes priekinėje ir galinėje pobalnio dalyje. Toks balnas angliškai vadinamas „bridging saddle“ – kaip tiltas, kuris liečiasi su nugara dvejais taškais – priekiu ir galu.  Taip gali atsitikti dėl to, jog balnas spaudžia tik priekinėje ir galinėje dalyje – galbūt netinkamai prikimštos balno pagalvės, dėl netolygiai išsidėsčiusio ar “užsipildžiusio” nugaros raumenyno. Taip pat taip atsitinka, kai balnas yra žirgui per siauras. 

 

Trečiasis rodo prakaito dėmes priekinėje pobalnio dalyje – galimai per didelis balno spaudimas priekinėje dalyje – spaudžiamos mentės. Taip nutinka dėl to, kai balnas yra tiesiog per siauras žirgo gogui ir aplink jį esančiai sričiai arba mentės briauna nesutampa su balno medžio briauna – šios turi būti lygiagrečios. 

 

Ketvirtasis – jojikas paskirsto svorį netolygiai ir svorio centras yra per arti juosmeninės žirgo dalies. 

 

Paskutinysis – galimai lūžęs balno medis arba jojikas visiškai netolygiai sėdi balne – tik viena kūno puse remdamasis visu kūno svoriu. 

Nepamirškite, jog netinkamas jojimo inventorius yra įvardijamas kaip pirmas punktas, sukeliantis nugaros skausmą žirgams ir tampa vis dažniau diskutuotinu ir tiriamu klausimu žirgų reabilitologijoje. 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *