UŽDELSTO RAUMENŲ SKAUSMO SINDROMAS (DOMS)

UŽDELSTO RAUMENŲ SKAUSMO SINDROMAS (DOMS)

Manau daugelis iš mūsų esame jautę raumenų, o kartais atrodo, jog net viso kūno skausmą kitą dieną po sunkios treniruotės, tačiau ar atkreipėte dėmesį, jog kartais ši nemaloni savijauta pasireiškia tik kelios dienos po fizinio krūvio?

 

Taip pat dažnai girdimas scenarijus, jog žirgas, pirmadienį turėjęs intensyvią treniruotę, trečiadienį ar ketvirtadienį nenoriai juda, atsisako atlikti tam tikrus elementus, atrodo vangus ir ne itin geros nuotaikos.

Uždelstas raumenų skausmo sindromas (angl. Delayed onset muscle soreness – DOMS) yra dažnai pasireiškiantis tiek žmonių, tiek gyvūnų kūnuose. Anksčiau buvo manyta, jog šį sindromą sukelia pieno rūgštys, susidarančios raumenyse po sunkaus fizinio krūvio, tačiau ši nuomonė pamažu keičiama – pieno rūgštis kaip tik naudojama raumenyse energijai gaminti kai deguonies atsargos išsenka. 

 

Taip pat pieno rūgštys neturi nieko bendra su DOMS sindromu, kadangi pieno rūgšties gamyba raumenyse vyksta 1-2 valandos po fizinio krūvio, o DOMS sukeliamas skausmas jaučiamas 24-72 valandos praėjus po fizinio krūvio.

 

Taigi, kas tas DOMS? Šis skausmas/sindromas apibūdinamas kaip raumeninėse lastelėse atsiradę mikro įtrūkimai. Šie atsiranda, kai raumuo atlikinėja darbą, kuriam jis nėra paruoštas, kitaip tariant – per sunkus darbas/fizinis krūvis.

 

Kai raumuo sugyja ir yra taip pat treniruojamas, šie mikro įtrūkimai pakartotinai nebepasireiškia ir raumuo pripranta prie taikomo fizinio krūvio.

 

Aiškinant DOMS dar plačiau, šie mikro įtrūkimai atsiranda miofilamentuose – raumeninėse ląstelėse – z diskuose kartu su įtrūkimais raumens jungiamajame audinyje. Paėmus raumeninio audinio biopsiją po itin intensyvaus fizinio krūvio mikroskopuojant galime matyti kraujavimą iš šių raumeninių ląstelių. 

 

Kodėl jaučiamas skausmas? Kadangi suardomas ir raumenyse esamas jungiamasis audinys kartu pažeidžiamos ir nociceptinės skaidulos (kurios yra atsakingos už skausmo suvokimą/pajautimą), todėl toliau judant ar tiesiog naudojantis raumeniu – jaučiamas nemalonus skausmas. 

 

Kodėl šis sindromas prasideda tik po 24-72 valandų? Šis sindromas ir atsiradę mikro įtrūkimai taip pat kartu sukelia ir uždegiminius procesus, o uždegiminiams procesams atsirasti organizme 24-72 valandos yra optimalus laiko tarpas. 

 

Kaip išvengti DOMS? Literatūroje apibrėžiama gera apšilimas prieš sunkią fizinę treniruotę, taip pat kūno pratimai nuo žemės „raumens pažadinimui“, tempimo pratimai po treniruotės ir saikingas krūvio didinimas/mažinimas. Geriausia 10% krūvio didinimas kiekvieną savaitę, norint pripratinti raumenis prie tinkamo fizinio krūvio. 

 

Manau, jog verta įsivaizduoti, ką jaučia žirgai po sunkaus fizinio krūvio ir įvertinti, kokią svarbą kiekvienam gyvam organizmui turi laisvadieniai.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *