BESILIEČIANTYS NUGAROS SLANKSTELIAI – “KISSING SPINE”

Besiliečiantys nugaros slanksteliai – „Kissing spine“

Reabilitacijos mokslo pasaulyje pradedamos nagrinėti sumažėjusio atletiškumo, arba angliškai „poor performance“ priežastys, kurios nesusijusios su kojų šlubavimu – netinkamas ir nepakankamai geras žirgo nugaros funkcionalumas. Viena iš pagrindinių patologijų, lemiančių nugaros skausmą ir nepakankamą jos funkcionalumą – besiliečiantys nugaros slanksteliai ar „kissing spines“.

 

Išgirdus šią diagnozę daugeliui kyla įvairios asociacijos, susijusios su skausmu – neramiu žirgu ir skaudama nugara. Tačiau pagrindinis klausimas išlieka toks – kas kelia skausmą, kai turime besiliečiančių nugaros slankstelių patologiją? Ar tai minkštieji audiniai? Ar tai lokaliai užspausti nervai? Ar tai fascijos trigeriniai taškai? Ar raiščiai? Kai randame atsakymus į šiuos klausimus galime tikslingai taikyti reabilitacinį planą.

Žirgo nugaroje yra nemažai struktūrų, kurios gali būti pagrindinėmis skausmo sukėlimo priežastimis:

  • – kaulas (pvz.: stuburo lūžis)
  • – sąnariai (esantys tarp atskirų nugaros slankstelių)
  • – tarpslanksteliniai diskai
  • -raiščiai
  • -fascija
  • -raumenys
  • -nervų šaknelės

Pasaulyje vis populiarėjanti chirurginė procedūra, kuri taip pat yra taikoma prie besiliečiančių nugaros slankstelių patologijos – desmotomija, kurios metu perpjaunami stubure esantys raiščiai, kurie kelia skausmą/įtampą –  siekiant tai sumažinti. Ši praktika taikoma ir žmonių, ir veterinarinėje medicinoje. 2020 metais atlikto tyrimo metu su žmonėmis (Derham AM) buvo vertinta pacientų savijauta būtent po šios chirurginės intervencijos – paaiškėjo, jog žmonės jautė, jog nebėra tokie atletiški, pastebėtas dauginio nugaros raumens per mažas išsivystymas, diskomfortas. Taip pat, lyginant žmonių tyrimą su 2019 metais atliktu tyrimu su žirgais, kuriame teigiama, jog pastebėta ilgojo nugaros raumens atrofija kėlė tik „kosmetini diskomfortą gyvūno savininkui, tačiau nesumažino gyvūno sportinių pajėgumų“ kyla šiokių tokių abejonių – ar tikrai ši procedūra nesukelia didesnių problemų nei savininko akiai matomas diskomfortas?

Taip pat žirgo nugara yra itin gausiai įnervuota nervinėmis skaidulomis. Naujasis tyrimas (Fede C. 2021) įrodė, jog nervinės skaidulos žirgo nugaroje yra tankiausiai išsidėsčiusios dauginio raumens, antketerinio raiščio ir tarpketerinių raiščių vietose. Taip pat tai yra nociceptinės skaidulos – atsakingos už skausmo pajautimą/suvokimą.

Žirgui jaučiant nugaros skausmą žirgų savininkai/raiteliai gali padėti paprastu būdu – atliekant kūną stiprinančius pratimus. Prisegtame paveikslėlyje (a)  galite matyti kaip pasikeičia žirgo stuburas ir jame esančios struktūros atliekant pratimą (pilvo pakėlimo) – praplatėja tarpai tarp nugaros slankstelių ataugų, o tokiu būdu išjudinamas ir tarpslankstelinis raištis, kuris taip pat turėtų būti judrus ir pakankamai mobilus tam, kad užtikrintų nugaros tinkamą funkcionalumą. Antrajame paveikslėlyje (b)  galite matyti, kaip atrodo nugara, kai jau turime „kissing spines“ patologiją ar organizme vyksta procesai , vedantys link šios patologijos. Tokiu atveju mūsų siekiamybė – stiprinti giliuosius nugaros raumenis (pvz: dauginis nugaros raumuo) tam, kad raumenys galėtų laikyti stuburo stabilumą (ekstencija/fleksija) ir tokiu būdu padidinti tarpus/atstumus tarp nugaros slankstelių.

Kaip pagalbinė priemonė nugaros kėlimui gali būti pilvo sienos kinezioteipavimas. Taip pat reikia nepamiršti, jog nugaros funkcionalumui ir viso kūno stabilizavimui svarbūs ne tik vidiniai ir išoriniai nugaros raumenys, bet ir kaklo, dubens ir krūtinės raumenys.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *