KAVALETĖS IR ELASTINĖS PASIPRIEŠINIMO GUMOS

KAVALETĖS IR ELASTINĖS PASIPRIEŠINIMO GUMOS

Žirgų ir kitų gyvūnų reabilitacija dažnai remiasi žmonių medicinoje atliktais moksliniais tyrimais ir jų rezultatais. Įvairūs kūno pratimai, darbas su elastinėmis gumomis, darbas propriocepcijos skatinimui – visi šie gydymo būdai buvo pritaikyti žirgų reabilitacijoje per paskutinius 5-10 metų ir naudojami išties sėkmingai, tačiau mokslinių tyrimų ir šių gydymo būdų efektyvumo pagrindimo nėra tiek daug.

Literatūroje žirgo kaip atleto kūno būklė ir laikysenos kontrolė judesio metu yra apibrėžiama kaip būklė, kurio metu kūnas ir jame esančios struktūros yra apsaugomos nuo galimos traumos ar progresuojančios deformacijos. Taip pat laikysenos kontrolė ir raumenų, atsakingų už laikyseną, stiprinimas lemia žemiau kūne esančių struktūrų (sausgyslių, raiščių, sąnarių) mažesnę apkrovą fizinio krūvio metu.

Vieni iš raumenų, atsakingų už žirgo kūno laikyseną yra ilgiausiasis nugaros ir tiesusis pilvo raumenys. 

 

  • Ilgiausiasis nugaros raumuo (m. longissimus dorsi)  – šis raumuo apibūdinamas kaip vienas didžiausių žirgo kūne. Būtent dėl šio raumens žirgo nugara gali judėti aukštyn ir žemyn (fleksija/ekstensija), taip pat gali judėti į šonus (lateralinė fleksija), taip pat atlieka korpuso stabilizavimo judesio metu funkciją. 
  • Tiesusis pilvo raumuo (m. rectus abdominis) – žirgo papilvėje esantis raumuo, kuris atsakingas už korpuso stabilumą judėjimo metu, taip pat padeda žirgui palaikyti nugarą fleksijoje (t.y. kelti ją į viršų).

Apžvelkime mokslinį tyrimą atliktą 2021 metais (Shaw K, Adair S), kurio tikslas buvo įvertinti darbo su kavaletėmis ir elastinėmis pasipriešinimo gumomis įtaką žirgų ilgiausiajam nugaros (m.longissimus dorsi) ir tiesiajam pilvo raumens (m. rectus abdominis) darbui riščios  ir žingsnio metu.

 

Šis tyrimas buvo atliekamas raumens darbą vertinant paviršiaus elektromiografija, kuri fiksuoja raumens darbą ir jo aktyvumą judesio metu. 8 kavaletės buvo išdeliotos tiesioje linijoje 0.76m atstumais vertinant žingsnį ir 1.22m atstumais vertinant riščią. Elastinės pasipriešinimo gumos buvo juosiamos per pilvą ir per sėdmenis su 25% stiprumo įtempimu. Iš viso ištirti 6 žirgai. Prieš tyrimą šie buvo ištirti veterinarijos gydytojų dėl galimo šlubavimo, neurologinių patologijų ir netaisyklingos riščios/šuolio/žingsnio galimybių. Prieš vertinant raumens darbą žirgams leista susipažinti ir priprasti prie elastinių pasipriešinimo gumų (1-4 dienas). Žirgams tyrimo metu buvo skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (fenilbutazonas), norint išvengti raumens skausmo, kuris gali būti susijęs su per dideliu raumens darbu, prie kurio jie nebūtų pratę (o tai lemtų žirgo judėjimo kompensaciją judesio metu ir galimai būtų iškreipti tyrimo duomenys). 

Visi žirgai buvo vertinti keliais etapais:

  • Be elastinių gumų tiesioje linijoje
  • Be elastinių gumų tiesioje linijoje per kavaletes
  • Su elastine guma tiesioje linijoje
  • Su elastine guma tiesioje linijoje per kavaletes

Tyrimo rezultatai parodė, jog žirgai žingsnio per kavaletes metu pasiekė 38.0% – 51.3% didesnį ilgojo nugaros raumens darbą nei žirgai, kurie ėjo tiesa linija be kavalečių. Taip pat pasiektas ypač didesnis darbas tiesiojo pilvo raumens srityje 120.8 %  – 147.2% (taip, ryškiai padidėjusi raumens apkrova) žirgams einant žingsnyje per kavaletes nei be jų. 

 

Vertinant rezultatus žingsnyje su elastinėmis pasipriešinimo gumomis pastebėta, jog tiesiojo pilvo raumens veikla šiek tiek padidėjo, tačiau šie duomenys nebuvo apibrėžti kaip statistiškai reikšmingas pokytis. Šio raumens veikla padidėjo 25% – 47.3% amplitudėje. Įdomu tai, jog pastebėtas ilgojo nugaros raumens veiklos sumažėjimas, tačiau šie duomenys taip pat nebuvo apibrėžti kaip statistiškai reikšmingi.

Riščios metu vertinant darbą su kavaletėmis tiesioje linijoje pastebėtas didesnis minėtųjų raumenų darbas nei be kavalečių, tačiau šis nebuvo toks didelis kaip žingsnyje. 

Vertinant risčiavimą su elastinėmis pasipriešinimo gumomis pastebėta, jog tirti raumenys dirba 30% didesne apkrova nei risčiojant be šių gumų. 

 

Taigi, išanalizavus tyrimo duomenis galime teigti, jog darbas žingsnyje per kavaletes derinant šį darbą su elastinėmis pasipriešinimo juostomis turi teigiamą įtaką ilgojo nugaros raumens ir tiesiojo pilvo raumens darbui bei aktyvumui.

 

Šio tyrimo autoriai pabrėžia, jog tirtos priemonės (kavaletės ir elastinės pasipriešinimo) gumos turi įtakos tirtųjų raumenų veiklai, tačiau tai kiekvienam žirgui yra individualu. Taip pat daugiau mokslinių tyrimų reikia vertinant kitas papildomas reabilitacines priemones.

Prisegama nuoroda: 

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080621004020

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *