KINEZIOTEIPAVIMAS IR RISČIAVIMAS

Kinezioteipavimas ir risčiavimas

Kaip ir nugaros raumenų, taip ir pilvo sienos raumenų judesiai yra gyvybiškai svarbūs taisyklingam stuburo palaikymui žirgo judėjimo metu. Ne visi žirgai turi tinkamai išvystytą raumenyną, ir norint jį sustiprinti ir padėti žirgui judėti vis dažniau pasitelkiamos papildomos priemonės kaip įvairios treniravimo sistemos su gumomis ar netgi kinezioteipavimas.

 

Apžvelkime Biau S ir Burgaud I  mokslinį tyrimą atliktą 2020 metais, kurio tikslas buvo įvertinti kinezioteipavimo pilvo sienos raumenyse risčiavimo metu įtaką žirgo judėjimui ir kitiems kūne esantiems raumenims.

 

Tyrime dalyvavo 11 (iš 120) atrinktų dailiojo jojimo disciplinos žirgų ir jų profesionalių raitelių, žirgai nešlubavo. Šie padalinti į kontrolinę ir tiriamąją grupes. 

Tiriamosios grupės žirgams kinezioteipas aplikuotas m.obliquus externus abdominis (išorinis įstrižinis pilvo raumuo) ir m.rectus abdominis (tiesusis pilvo raumuo) srityse.

Išorinio įstrižinio raumens kinezioteipavimas atliktas 100% tempimo stiprumu.

Tiesiojo pilvo raumens kinezioteipavimas atliktas 25% tempimo stiprumu. 

Kontrolinės grupės žirgams atliktas kinezioteipavimas tose pačiose vietose, tačiau su 0% tempimo stiprumu. 

 

Žirgo judėjimo matavimai atlikti Equimetrix aparatu. Žirgas žingsniavo ir risčiavo 50m distanciją savu tempu, prieš 30 minučių fizinę veiklą ir po jos. 

 

Matuoti duomenys buvo tokie: žingsnio charakteristika (plotis), žingsnio dažnumas, simetrija tarp kairės ir dešinės kūno pusės judesių, dorsoventralinių judesių aktyvumas, išilginės krypties kūno judėjimo charakteristika ir aktyvumas.

Rezultatai: statistiškai reikšmingi duomenys gauti vertinant rezultatus risčiojant tiriamojoje grupėje.  Pastebėtas sumažėjęs dorsoventralinis judesys (aukštyn/žemyn) ir suaktyvėjęs judėjimas išilgine kryptimi (į priekį), o tai reiškia, jog visas žirgo kūnas geriau „sutelktas“ į judėjimo padėtį, yra daugiau „stabilus“ ir būtent dėl to pastebėtas didesnis pilvo sienos raumenų aktyvumas žirgui žingsniuojant/risčiojant. 

 

Remiantis gautais tyrimo rezultatais galime sakyti, jog papildomai aktyvuojant pilvo sienoje esančius raumenis galime paskatinti taisyklingesnę žirgo laikyseną judėjimo metu. 

 

Taip pat ateities tyrimams paliekama užduotis – ištirti kinezioteipavimą ne tik kaip organizmo gydymą priemonę, tačiau kaip ir puikią treniravimo/propriocepcijos skatinimo priemonę.

 

Norintiems paskaityti plačiau nuoroda į atliktą tyrimą:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34719053/

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *