PAVARŽA IR ŽIRGO REAKCIJA Į JĄ

Pavarža ir žirgo reakcija į ją

Dažnai girdime iš žirgų savininkų, jog žirgas jutriai reaguoja į dedamą pavaržą tačiau ar susimąstėte kokios to priežastys?
Dažniausiai pasireiškiantis nepageidaujamas elgesys, kai veržiama pavarža yra atsitraukimas atgal ar į šoną, aktyvus uodegos judinimas, ausų sukimas, kai kuriais atvejais netgi kandimas. 

Literatūroje dažniausiai įvardijama šio elgesio priežastis: skausmo reakciją į suspaudžiamą skaudamą raumenį, kurie yra pavaržos veržimo ar balno uždėjimo vietose. Taip pat keliama hipotezė, jog skausmą gali sukelti susidarę trigeriniai taškai krūtinės raumenyse (padidinto jautrumo taškai raumeninėse skaidulose) ir juos dengiančioje fascijoje.

Pažvelgus į arklio pilvą-krūtinę iš apačios rasime du pagrindinius ir beveik visą plotą dengiančius raumenis: skersinis krūtinės raumuo (padengtas dilbio fascija) ir gilusis krūtinės raumuo.

Pagrindinė krūtinės raumenų užduotis: sujungti pilvo sieną su galūnėmis, stabilizuoti organizmo padėtį, kai galūnės yra judėjime/nesvarioje padėtyje, kontroliuoja galūnių pastatymo vietą.

Vieno atlikto tyrimo metu (Bowen AG, Goff LM, McGowan CM, 2017)  nustatyta, jog nepageidaujamas elgesys dažniausiai pasireiškia dailiojo jojimo disciplinos žirgams, taip pat grynakraujų jojamųjų žirgų veislei. Taip pat 95% raumenų-fascijos trigerinių taškų atsirado šių dviejų anksčiau minėtų raumenų susijungimo vietose, t.y. per pilvo sienos vidurį. 87% iš visų tirtų žirgų raumenų-fascijos trigeriniai taškai pasireiškė ant krūtinkaulio, dešinėje pusėje. 

 

Taip pat buvo renkami duomenys apie nepageidaujamo elgesio pasireiškimą: 

  • 50% žirgų intensyviai stebėjo dedamą pavaržą
  • 42% sulaikė kvėpavimą pavaržos dėjimo metu
  • 31% intensyviai mojavo uodega
  • 28% ausų judinimas
  • 28% atsitraukdavo į šoną
  • 5% spyrimas arba žemės kasimas kanopa

Kitas svarbus aspektas – netinkamai parinktos ir uždėtos pavaržos įtaka žirgo judėjimui ir sportiniams rezultatams. Kito tyrimo (Murray R, 2013) esmė buvo ištirti platesnės ir judesių nevaržančios pavaržos „The Fairfax“ įtaką judėjimui ir skirtumus, kai žirgas juda su paprasta kasdienine pavarža. Spaudimas buvo matuojamas žirgui judant tarp pavaržos ir žirgo kūno pritaisytais davikliais. Gauti rezultatai parodė, jog The Fairfax pavarža 82% sumažino spaudimą į krūtinės raumenis, lyginant su kasdienine pavarža. Taip pat buvo ryškiai pasikeitęs žirgo judesys: geresnis priekinės kojos ištiesimas į priekį, pagerėjęs kulno sulenkimas, šuolio metu greitesnis priekinių kojų lenkimas, šuolio metu padidėjusi atsispyrimo jėga galinėmis kojomis. Visa tai galite pamatyti pateiktame paveikslėlyje. 

Taip pat svarbu paminėti, jog derinant tinkamą balną prie žirgo kūno taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į pavaržą – jos padėtį, spaudimą į krūtinę.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *