REGENERACINĖ MEDICINA REABILITACIJOJE

REGENERACINĖ MEDICINA REABILITACIJOJE

Kiekviena sunki trauma lemia ilgą reabilitacinį laikotarpį. Šis skiriamas norint užkirsti kelią papildomų traumų atsiradimui ir gijimo optimizavimui. Žmonių medicinoje, o vėliau ir veterinarinėje medicinoje vis populiarėjanti sritis – regeneracinė medicina suteikia šiek tiek vilties vet.gydytojams, tiek reabilitologams, tiek gyvūnų savininkams. Šia medicinos sritimi stengiamasi pagreitinti esamos patologijos gijimą ir palengvinti bendrą gyvūno būklę reabilitacijos laikotarpiu. Tad, kokios šios pagrindinės – populiariausios gydymo technikos?

Ozono terapija. Anksčiau žmonės medicinoje, o kartu ir veterinarinėje medicinoje netaikė ir nelaikė ozono molekulės kaip vienos iš regeneracinės medicinos būdų.  Pasak Duricic (2015), ozonas yra triguba deguonies molekulė, o tai reiškia, jog ląstelėms perduodama daugiau deguonies, o tokiu būdu paskatinamas metabolizmas ir ląstelės gyvybingumas. Taip pat ši molekulė yra itin reaktyvi, kuri inaktyvuoja įvairius mikroorganizmus ląstelėse (antibakterinis poveikis), aktyvina imuninę sistemą ir gali sukelti analgetinį (t.y. skausmo mažinimo/nejautimo) poveikį.  Taip pat 2016 metais (Bhatt) atliktame tyrime nustatyta, jog ozono terapija veikia kaip stiprus antioksidantas, kuris padeda pacientams sergant lėtinėmis degeneracinėmis ligomis ir padeda atstatyti sportininkų sąnarius. 

Šia terapija gali būti gydomi artritai, raumenų skausmas ir spazmai, virusinės ir bakterinės infekcijos (ypač sąnario), imunosupresinės būklės, kai kurie neurologiniai sindromai, lemiantys audinių hipoksiją. 

Polozono terapija. Tai kombinacinis gydymas į kurį įeina prokaino (anestetikas) injekcija, įvairūs nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, vitaminai, mineralai ir deguonies/ozono dujų injekciją į degeneruotus ar pažeistus sąnarius, sausgysles ar raiščius, skausmingas kūno ląsteles. Minėtasis prokainas padeda atkurti ląstelių membranas, nesterodiniai vaistai nuo uždegimo mažina esamą patinimą (kuris atsiranda beveik prie kiekvieno pažeidimo), vitaminai ir mineralai užtikrina reikalingus substratus (reagentus) deguonies apykaitai, kurių dažnai būna per mažai pažeistoje ląstelėje. 

Žirgų reabilitacijoje šis gydymas tinkamas esant chroniškam nugaros ir kaklo skausmui, degeneracinei sąnarių ligai, kai kurių lūžių geresniam gijimui, skausmingiems randams, pooperacinio skausmo valdymui, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (TMJ) skausmui ir uždegimui valdyti. 

PRP (Platelet rich plasma). Lietuviškai galite rasti kaip gydymas  trombocitais praturtinta kraujo plazma. Remiantis Ortved K (2018) ši plazma turi daugiau trombocitų nei paprastas žmogaus/gyvūno kraujas. Gydomasis PRP efektas yra grindžiamas trombocitų degranuliacija, kuri lemia augimo faktorių suaktyvėjimą: fibrolastų, kraujagyslių endotelio augimo, epidermio augimo ir kita. Tokiu būdu aktyvinamas ir reguliuojamas pažeisto audinio gijimas. 

Šis gydymas žirgų reabilitacijoje gali būti tinkamas kai kuriems osteochondrozės atvejams (OCD), leidžiamas prie sausgyslių ir raiščių pakitimų. Deja, bet gydymo trukmė kol kas moksliškai nėra pavirtinta – kiekvienas atvejis itin individualus.

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis. Dažniausiai klinikinėje praktikoje kamieninės ląstelės imamos iš kaulų čiulpų arba riebalinio audinio. Kamieninėmis ląstelėmis laikomos tokios, kurios yra vis dar nediferencijuotos ląstelės pagal paskirtį ir turi galimybę diferencijuotis į tam tikros paskirties ląstelę (kaulinio ar kremzlinio audinio, sausgyslės ar raiščio audinio, kremzlinio), atnaujinti save (Ortved K 2018). Kamieninės ląstelės iš mezenchimos (gemalinio jungiamojo audinio) dažniausiai naudojamos sausgyslių ir raiščių patologijoms žirgams. Kai kuriais atvejais gydymas kamieninėmis ląstelėmis gali būti derinamas su PRP terapija.

Žinoma, šie regeneracinės medicinos būdai reikalauja daug mokslinio pagrindimo ir atliekamų tyrimų, tačiau kol kas moksliniuose tyrimuose aprašomi gydymo rezultatai suteikia daug vilties!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *