VISUMA

VISUMA

Ar kada susimąstėte, kiek įvairių veiksnių ir aplinkybių daro įtaką kasdieniniam žirgo gyvenimui?

 

Ir kiek žmonių dirba/padeda, kad užtikrinti žirgo sveikatingumą ir gerą savijautą?

 

Mes visada stengiamės rašyti ir su jumis apžvelgti visą žirgą – jo visumą. Tai šiandien jums pateiksime mūsų nuomone svarbiausių punktų sąrašą. 

 

Aplinka – tai ne tik žirgo gardas ar lauko aptvaras (kas be abejonės yra svarbūs aspektai), bet ir aplinkiniai kolegos – žirgai bei grūmai, šėrikai ir visas pagalbinis personalas žirgyne, kurie tiesiogiai bendrauja su žirgu. Šie besikeičiantys faktoriai tikrai daro įtaką daugelio žirgų psichinei būklei.

 

Mityba – bene svarbiausias aspektas. Ne veltui yra posakis: „you are what you eat“. Mūsų pareiga žirgui užtikrinti pilnavertę mitybą, kad jis galėtų augti, sportuoti ir baigęs karjerą oriai senti. Na ir žinoma esant kažkokiems susirgimams greičiau sveikti. Nutukimas yra šiuolaikinė žirgų liga…

Pridedama nuoroda apie rašytą mikrobiotą – kuri ir yra tas auksinis raktas į sveikatą:

STRESAS, MIKROBIOTA, NUOTAIKA IR ŽIRGAS

 

Kanopos – čia daug plėstis nesinori, tačiau jų priežiūra ir žirgo galimybė vaikščioti per įvairų gruntą taip stiprinant kanopą ir joje esančias struktūras yra stipriai rekomenduojama. Kaip ir galimybė kanopą išlaikyti kuo natūralesnę. Apie kanopos mechanizmą skaitykite:

KANOPOS MECHANIZMAS

 

Dantys – gal net neverta įsivaizduoti, kad žirgas su netaisyklingu sąkandžiu/įtampomis aplink žandikaulio sąnarį ar netvarkingais, skausmingais dantimis gali būti sveikas. Todėl ypač jauname amžiuje dantis prižiūrėti reikia ir žirgus dažniau rodyti odontologui nei vyresnio amžiaus žirgus. Vien dėl to, kad yra dažna galimybė padėti ir užbėgti būsimoms patologijoms.

O čia straipsnis apie žandikaulio ir kanopų bei viso kūno sąsają:

KUO SUSIJUSIOS KANOPOS IR DANTYS?

 

Inventorius – tai dažna pirminio patologinio židinio detalė. Netinkamas jis gali sukelti ne tik „mikro“ pažeidimus ir įtampas,uždegimus, bet ir negrįžtamas patologijas (raumenyse, sausgyslėse, sąnariuose ir tt.)

Apie vieną iš dažniausių inventoriaus klaidų skaitykite čia:

BALNO PAMINKŠTINIMAS; NAUDA IR GALIMA ŽALA

 

Raitelis ir treneris – čia mūsų kompetencija kaip ir nėra didelė, tačiau atsižvelgiant į žirgo krūvį ir raitelių kiekį, pačio raitelio asimetriją ir fizinį parengimą yra atlikta nemažai tyrimų, kurie gali atverti akis ne vienam raiteliui ir suprasti, jog visur turi būti balansas. Kad pačios treniruotės turėtų įvairuoti norint turėti sveiką žirgą. Taip pat nepamirštant poilsio dienų, kurių skaičius turėtų užimti kartais net didesnę dalį nei jojimas ar vaikymas. Na ir nepakeičiamasis treneris, kuris yra labai reikalingas matyti ir jausti tai, ko pats kartais ir nepastebi.

Straipsnis apie raumenų pertreniravimą:

UŽDELSTO RAUMENŲ SKAUSMO SINDROMAS (DOMS)

 

Straipsnis apie raitelio asimetriją:

ŽIRGO IR JOJIKO KŪNŲ ASIMETRIJA

 

Veterinaras – vienareikšmiškai vienas svarbiausių žmonių žirgo gyvenime, kuris yra atsakingas ne tik už žirgo gydymą, bet ir sveikatos palaikymą. Todėl svarbu turėti gydytoją su kuriuo galėtumėte konsultuotis ir be abejonės – sekti visą žirgo ligos istoriją ir neužsiimti savavališku gydymu.

 

Manualistas/fizioterapeutas – dažniausiai yra įsivaizduojama, jog šios procedūros yra skirtos tik aukšto sportiškumo žirgams, arba po labai sunkių traumų reabilitacijos metu. Tai žinoma vienok yra tiesa, tačiau užkirsti kelią patologijoms ir padėti žirgui jaustis/augti geriau/laisviau yra šios specialybės atstovų tikslas. Todėl šie gydymo metodai yra skirti visiems žirgams ir poniams. 

 

Tai tokia visuma supa žirgą apie kurią mes kartais net nesusimąstome. 

 

O jūsų kaip raitelio vienas svarbiausių punktų užtikrinti savo sveiką, tvirtą kūną, tam kad galėtumėte rūpintis savo žirgu pats.

 

Kada paskutinį kartą lankėtės pas gydytoją, manualistą ar trenerį jūs pats? 

 

 

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *