LAIKYSENA IR REABILITACIJA

Laikysena ir reabilitacija

Kas yra laikysena? Literatūroje galime rasti ją apibūdintą kaip raumeninės – kaulinės sistemos balanso palaikymas, kuris apsaugo organizme esančias struktūras nuo traumos ar progresuojančios deformacijos. Tai šiek tiek skiriasi nuo “organizmo susiformavimo” arba kitaip vadinamos organizmo konformacijos – ko mes pakeisti nebegalime, pvz: slankstelių dydžio ar raumenų/fascijų įgimtų patologijų, o laikyseną – galime koreguoti.

 

Kodėl svarbu treniruoti žirgo laikyseną? 

 

  • Sportinių rezultatų optimizavimas.
  • Skausmo prevencija.
  • Raumeninės-kaulinės sistemos reabilitacija (po traumų ar operacijų, kumeliavimosi).
  • Traumų rizikos mažinimas.

 

Kaip stiprinti žirgo laikyseną, kai nežinome, kur mūsų veiklos pradžios taškas? Būtent šiai užduočiai svarbūs objektyvūs žirgo laikysenos/raumenų tvirtumo vertinimo būdai.

 

  • Pats dažniausias būdas – žirgo nuotraukų vertinimas. Tokiu būdu galime vertinti žirgo laikysenos ir jai priskiriamų raumenų išsivystymą ir jų kitimo tendencijas. Idealiausia nuotraukas atlikti žirgui stovint “kvadratu” t.y. ant lygaus pagrindo ir lygiuojant priekines ir galines kojas. Svarbu paminėti, jog atliekant nuotraukas kaklas ir galvos pozicija taip pat turi būti tiesiai, nes pakreipiant kaklą į vieną ar kitą pusę – galime matyti skirting raumenų įsitempimą nugaroje. Tokiu būdu galime vertinti žirgo nugaros, galinių kojų ir priekinių kojų, kaklo ir krūtinės raumenų išsivystymą, o svarbiausia – simetriškumą, uodegos pasukimą į vieną ar kitą pusę, hipertrofiją. Stebint per silpną nugaros raumenų ar dubens raumenų išsivystymą – skiriami atitinkami pratimai „nuo žemės“, kurie galėtų sustiprinti tam tikrus raumenis ir paskatinti jų augimą. 
  • Antras itin svarbus vertinimas – palpuojant (prisiliečiant). Vaizdus palyginimas –  palpuojant normalų, t.y. nehipertrofišką  raumenį turėtume įsivaizduoti, jog liečiame brie minkštąjį sūrį. 

 

Būtent laikysenos stabilizavimas ir sutvirtinimas – svarbus reabilitacijos žingsnis. Kad ir kaip norėtume, tačiau ne visada reabilitacija yra kilimas aukštyn tiesia linija, t.y. į sėkmę – pasveikimą ir pilną organizmo atstatymą. Dėl to svarbu reabilitacinį gyvūno planą suskirstyti į mažesnius uždavinius/tikslus ir stengtis tai pasiekti. 

Nuo ko pradėti?

 

Iš žmonių reabilitacijos galima naudotis nustatytomis gairėmis pagal S-I-N faktorius.


Šiuo atveju S (severity, stage of healing) reiškia, jog turime atkreipti dėmesį į turimo pažeidimo/patologijos sunkumą ir gijimo fazę. Nuo patologijos sunkumo priklauso tai, kokia veikla galime užsiimti su žirgu – ar jis gali judėti, risčiuoti, tačiau jam neleidžiama šokinėti? Galbūt galime tik žingsniuoti? Galbūt turime atlikti tam tikrus tempimo pratimus, gyvūnui stovint vietoje?  Gijimo fazė gali būti: ūminė, lėtinė.

 

I (irritability, individual) – šį faktorių galime suprasti taip: kiek, kokiu intensyvumu ir kokią veiklą galime vykdyti su gyvūnu nesukeliant diskomforto ir žalos, atsižvelgiant į kiekvieną dieną skirtingai – juk visi turime „geras“ ir „blogas“ dienas. Taip pat svarbu suprasti, jog kiekvienas žirgas yra individualus, tad gyvūno gijimo tempas, atsakas į reabilitacinį gydymą ir ir reabilitacinio gydymo plano sudarymas yra skirtingi. 

 

N (nature) –  esamos patologijos ir jos sukeliamų padarinių supratimas.

Visas reabilitacinis gydymas remiasi į „the sweet spot“ taisyklę, kurią galime suprasti taip – būdami per daug greiti ir agresyvūs, taikydami gydymą, mes rizikuojame sukelti daugiau žalos (jeigu žirgas turi patologijų) ir padidiname naujų traumų atsiradimą (žirgams, kuriuos norime stiprinti, tačiau patologijų dar nėra). Tuo tarpu būdami per daug lėti ir nesivadovaudami žirgo fiziologinių procesų sparta, mes nesulauksime jokio efekto ir norimų rezultatų. Taip pat svarbu suprasti, jog kiekvienam žirgui ties šia vieta taikomas I faktorius ( taip, individualumas! ).

Norint sustiprinti žirgo laikyseną – turėtume daugiau dirbti su giliaisiais raumenimis. Būtent todėl skiriami pratimai darbui namuose „nuo žemės“. Šie pratimai yra kūną stiprinantys ir taip pat balansą/propriorecepciją skatinatys. Giliųjų raumenų treniravimas turėtų būti mažo intensyvumo, lėto tempo, su nedaug poilsio pertraukėlių ir atliekami ilgą laiko tarpą (optimaliausias 6 savaičių laikotarpis). Taip pat jie gali būti atliekami žirgui esant garde, tad „gardo rėžimas“ įgauna visai kitokią prasmę. 

 

Ir ne veltui yra sukurta įvairių padedančių priemonių, žirgo kūno stiprinimui ir reabilitacijai – SURE-FOOT balansiniai kilimėliai, Equiband diržų sistemos (aprašymą apie jas galite rasti mano paskyroje), Pessoa ir tt. Tik naudojant šias pagalbines priemones vėlgi jus turite žinoti KAIP, KODĖL ir KĄ norite pasiekti.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *