OSTEOARTRITAS

OSTEOARTRITAS

Osteoartritas – bene viena iš dažniausiai pasitaikančių patologijų žirginiame sporte. 

 

Kas yra artritas? Iš esmės artritas reiškia sąnario uždegimą. Arklių organizmuose pasitaikantys artritai gali būti kelių rūšių (pvz.: ūminis, lėtinis, septinis) ir sukelti skirtingo sunkumo klinikinius pakitimus, taip pat jų atsiradimas gali būti: trauma, infekcija, gyvūno amžius, atletinis krūvis ir kita. 

 

Dažniausiai ligos sąvoka „artritas“ yra naudojamas netaisyklingai ir dažnai gyvūno savininkas ar kitas veterinarijos gydytojas, aptardamas patologiją, turi omenyje osteoartritą (OA)  – chronišką, progresuojančią ir dažnai skausmingą degeneracinę ligą, kuri apima kremzlę, esančią ilgųjų kaulų galūnėse ir įeinančią į sąnario sudėtį, taip pat po ja esantį kaulą ir aplinkinius minkštuosius audinius. 

 

Dažniausiai pasireiškiantys OA klinikiniai požymiai yra palpuojant jaučiamas karštis, tynis, skausmas ir šlubavimas. 

 

Dažnai yra pamirštama, jog degeneruojanti sąnario liga (OA) gali pasireikšti bet kuriame sąnaryje – kakle, stubure, klubuose, kryžkaulio-dubens jungtyje ar netgi smilikiniame apatinio žandikaulio sąnaryje (TMJ). Todėl tikslesniam osteoartrito diagnozavimui ultragarsinis tyrimas tampa itin reikalingas. 

OA sergančių gyvūnų savininkams dažnai kyla klausimas kaip vertinti šios patologijos sunkumą. Visų pirma, ši patologija turi būti tiksliai diagnozuojama veterinarijos gydytojo – atliekami lenkimo testai ir anestetinės blokados, taip pat atliekamas rentgenologinis, ultragarsinis tyrimas. Reikėtų nepamiršti, jog rentgenologiniai rezultatai visada turi būti lyginami su klinikine išraiška – gyvūno skausmo išraiška, šlubavimo laipsniu ir elgesiu. 

 

Dažniausiai žirgai, kurie turi lengvą OA laipsnį tampa šiek tiek labiau sukaustyti norint juos išvesti iš gardų ar treniruotės pradžioje – dažnai sakoma iki kol „prasibėga“. Ryškesni ženklai, rodantys degeneruojančios sąnario ligos atsiradusius pakitimus yra tai atsirandantis tai dingstantis šlubavimas, kojų tynis ir karštis sąnario srityje. 

 

Gaila, tačiau dažnai OA tampa išvis negydoma arba „savigydos“ liga, kadangi tai itin pasitaikanti patologija žirginiame sporte, tačiau reikėtų nepamiršti, jog kiekvienas gyvūnas yra individualus ir jam reikalinga individuali apžiūra ir reabilitacinis protokolas.

Neretai gauname klausimą kaip galima palengvinti žirgo gyvenimą patvirtinus šią diagnozę. Nors ir šios ligos suvaldymas yra šiek tiek limituotas, žirgo būklę galima palengvinti keliais būdais:

 

  • Nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, Hialurono rūgšties, pentosano polisulfato druskos, ar polisulfato glikozaminglikano (PSGAG) injekcijomis. Taip pat remiantis atliktais tyrimais žmonių ir šunų populiacijose yra manoma, jog svorio mažinimas gali būti itin veiksminga priemone OA patologijos suvaldymui ir jaučiamo skausmo mažinimui. Šunims sumažinus kūno svorį ir pamažinus sąnario apkrovą 11-18%, šlubavimas ir jaučiamo skausmo lygis sumažėjo statistiškai reikšmingai. 

 

  • Papildai esant šiai patologijai taip pat aktyviai naudojami. Pageidaujami ingredientai papilduose OA būklės palaikymui yra gliukozaminas, chondroitinas, žaliosios arbatos ekstraktai, žuvų taukai, omega-3 rūgštys, hialurono rūgštis. 
  • Taip pat remiantis tyrimais ciberžolė, ir kiti polifenolių grupės ekstraktai, esantys augaluose, vynuogių kauliukų ekstraktai turi itin reikšmingą vaidmenį OA valdyme. 

Visuomet renkantis papildus rekomenduojama pasitarti su jūsų žirgą gydančiu veterinarijos gydytoju. 

 

  • Atkreipiant dėmesį į oraliai duodamų medikamentų šalutinį poveikį (skrandžio opaligė, diarėja, svorio netekimas) vis dažniau rekomenduojami alternatyvūs būdai šios patologijos valdymui – tinkamai parinktų papildų naudojimas, akupunktūra, šoko bangos terapija, radijo dažnio bangos terapija, manualinė terapija ir tinkamo reabilitacinio plano vykdymas. 

 

Paskutinis užduodamas klausimas – ar žirgas pasveiks? Deja, tačiau OA arba kitaip vadinama degeneruojanti sąnario liga yra negrįžtamas procesas ir pakitusių struktūrų neatkursime. Tinkamas šios patologijos valdymas apima skausmo kontrolę. Reikėtų nepamiršti, jog sąnario sveikatingumas priklauso ir nuo bendro žirgo sveikatingumo ir atletinės būklės.  

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *