ŽIRGO PARUOŠIMAS VARŽYBOMS/ĮVYKIUI

ŽIRGO PARUOŠIMAS VARŽYBOMS/ĮVYKIUI

Šiandien pakalbėkime apie tai,  kaip elgtis prieš naują įvykį: tai gali būti išvyka į varžybas ir dalyvavimas jose, ar žirgų nauja klinika (spec. treniruotės) ar pasijodinėjimas naujoje vietoje ilgesne distancija nei įprastai. Kitaip tariant, naujas įvykis – individualiai vykstantis jums ir žirgui, surištas su žirgo fizine būkle bei intesyvumu –  atsižvelgiant į ankstesnį darbą su žirgu. Kai kuriems „aplinkos pakeitimas“ gali vykti kas mėnesį ar net dažniau, kitiems – išskirtinė kelionė su žirgu tiesiog pasijodinėti naujoje aplinkoje – kad ir pajūriu ar neatrastu mišku.

Taigi, galvojant apie tai, kokį fizinį krūvį žirgas turės būtent to naujo įvyko/varžybų metu, jūs turite paruošti tiek save, tiek patį žirgą šiai naujovei. Tai reikalinga tam, kad žirgas pasirodytų pilnu pajėgumu (fiziškai ir emociškai) ir „neperdegtų“ anksčiau laiko bei neatsirastų rizikos žirgui įgyti naują traumą, raumenų pertempimui ar dideliam nuovargiui.

 

Svarbiausia įsivertinti, kokiame pasiruošimo lygyje yra jūsų žirgas ir kokio pasiruošimo būtent reikia jam, kad jis galėtų atlikti būsimą užduotį (naujos disciplinos varžybos, kalvotesnė pasivaikščiojimo aplinka, šiek tiek triukšmingesnė aplinka ir kita). Jei jūsų keliami lūkesčiai/užduotis ir žirgo pasiruošimo lygis turi didelę spragą –  per keletą dienų vargu ar įmanoma paruošti žirgą šiai užduočiai atitinkamai.

Taip pat svarbu apsvarstyti, ar iš tiesų jūs ir žirgas esate tam pasiruošę – pavyzdžiui, rezervavus laiką naujoje treniruočių klinikoje 45 minutėms, turite pasverti, ar žirgas atitinkamai pasiruošęs šiam intensyviam krūviui ir adaptuoti jį individualiai: pavyzdžiui, sumažinti intensyvaus darbo laiką ir prailginti apšilimo, atsipalaidavimo laiką.

 

Dažniausiai pastebima klaida žirgų fizinės būklės gerinime – netinkamas raumens paruošimas. Ši spraga gali būti stebima vertinant raumenų darbą: aerobinio darbo raumenyse metu (kai raumenims nebeužtenka deguonies) keliant krūvį  šis pereina į anaerobinius procesus, o šiuo metu didėja širdies darbo ir kvėpavimo darbo dažniai. Šių procesų optimizavimas ir organizmo „ištvermė“ – ilgo ir nuoseklaus žirgo treniravimo plano siekiamybė, o ne 3-4 dienos prieš varžybas. Anaerobinio darbo metu yra sunaudojamas glikogenas, kuris yra sandėliuojamas raumenyse kaip atsarginė maistinė medžiaga. Kai yra išnaudojamas visas glikogeno kiekis, raumenims reikia laiko, kad atsistatytų šių maistinių medžiagų kiekis – apie 72 valandas (3 paras).

Tarkime, jeigu jūsų numatytas naujas „įvykis“ vyks sekmadienį, jums tikrai nederėtų daryti sunkios treniruotės penktadienį. Kaip sako žirgų lenktynėse „you leave your race at home“.

 

Kitas svarbus aspektas, kuris turi būti įvertintas – fizinis (šiuo atveju – raumenų) skausmas. Tarkime, jūs norite patobulinti savo kliūtinio šokimo techniką, „išdirbti“ išjodinėjimo elementus ar išjoti į naują erdvę tam, kad žirgui nebūtų taip baisu nauja aplinka. Turėkite omenyje, jog taikydami didesnį fizinį krūvį nei įprastai galite sukelti URSS – uždelsto raumenų skausmo sindromą. Apie jį galite skaityti anksčiau rašytame straipsnyje: https://www.equussanus.lt/uzdelsto-raumenu-skausmo-sindromas-doms/

Yra žinoma, jog jaučiamo raumenų skausmo „pikas“ būna apie 72 valandas po treniruotės ir žirgas gali jausti diskomfortą net ir keletą dienų po per didelio krūvio. Todėl geriausia nedaryti jokių didelio intensyvumo krūvių bent 4 dienas prieš būsimą naują įvykį.

Pavyzdžiui, jei kalbame apie naują įgūdį kaip išjodinėjimo elementas, mes turime suprasti, kad naujų įgūdžių atsiradimui mes turime tą judesį specifiškai kartoti daug kartų, kad jis būtų pilnai išpildytas – „kartojimas mokslų motina“. Šiam naujam įgūdžiui pilnai „išpildyti“ varžybinėje aikštelėje, jūs turite treniruoti žymiai anksčiau ir savaitė prieš varžybas nėra tinkamas laikas šiems naujiems elementams pradėti mokytis – vertinant tiek motorines funkcijas, tiek smegenų neuroplastiškumą – gebėjimą mokytis naujus dalykus.

Žinoma, pakartoti jau žinomus judesius ir tam tikrus perėjimus tikrai galima, tačiau svarbu nepamiršti, jog darbo intensyvumas neturi būti didelis. Galima kartoti judesius lėtesniame judesyje ar šokti per kliūtis mažiau kartų ar žemesniame aukštyje ir mažinti jų skaičių, kad žirgo raumenys nepradėtų vykdyti anaerobinių fizinio krūvio reakcijų ir nebūtų sunaudotas jau anksčiau minėtas glikogenas ir nesukeltume URSS.

 

O ką mes tikrai privalome daryti, tai leisti žirgui kuo daugiau judėti ir neduoti vien tik ramybės prieš varžybas (stovėti garde). Ypač žiemos periodu, kai didelis temperatūrų skirtumas. Žirgas turėtų išlikti lankstus ir judrus, o raumenys tinkamame tonuse: tam puikiai tinka ir statodinaminiai pratimai (https://www.equussanus.lt/statodinaminiai-pratimai-zirgams-ka-sako-mokslas/). Ir kaip jau minėta anksčiau –  jojimo lygio sumažinimas, žemesnės kliūtys, mažesnis išjodinėjimo elementų ir jų sudėtingumo kartojimas.

 

Taip pat svarbus aspektas – žirgo mityba. Jeigu sumažinate krūvį, reikia atsižvelgti ir į žirgo įmitimą, nes jei jis linkęs greitai priaugti svorio, tai jūsų mažiausia siekiamybė yra jam pridėti nereikalingų kilogramų.

 

Taip pat nepamirškime, kad kiekvienas žirgas yra individualus ir kas tinka vienam žirgui nebūtinai tiks kitam – tai reiškia, kad svarbu turėti kiekvieno žirgo individualų planą prieš pat varžybas ir po jų.

 

Paskutinis ir ne mažiau svarbus aspektas prieš varžybas ar naujus numatytus  „įvykius“ – nebandyti naujų manualinių terapijų ar fizioterapijos priemonių, nes tai gali neigiamai paveikti žirgo raumeninę-kaulinę struktūrą ar net sukelti skausmą. Pavyzdžiui, po osteopatinės manualinės terpijos mes skiriame keletą dienų poilsio dėl atsirandančios reikiamybės kūno adaptacijai. Todėl pora dienų prieš varžybas nereikėtų nieko keisti.

Na, o jei žirgas turi skausmingą raumenyną ar rodo judesio netolygumą prieš pat varžybas – paklauskite savęs, ar jis tikrai gali startuoti jose.

 

Apibendrinant, mes stipriai rekomenduojame tikslingai suplanuoti veiksmų planą į priekį kiekvienam naujam „įvykiui“ ir tiksliai žinoti, ką darysite mėnesis, 2 savaitės, 1 savaitė, 5 dienos ir diena prieš varžybas tam, kad kuo geriau pasirodytumėte tiek jūs, tiek jūsų antroji dueto pusė – žirgas.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *