GALŪNĖS ŠLUBAVIMAS IR DAUGINIS RAUMUO

GALŪNĖS ŠLUBAVIMAS IR DAUGINIS RAUMUO

Dauginis raumuo (m.multifidus) – bene pats svarbiausias gilusis nugaros raumuo, kuris atsakingas už viso stuburo kanalo stabilumą. Šis raumuo skirstomas į kaklinę, krūtininę ir juosmeninę dalį.

 

Dažnai ilgai tęsiantis diskomfortui ar patologijai galūnėse, kūno kompensaciniai mechanizmai ir jų išraiška pastebimi suprastėjusioje nugaros raumenyno būklėje, sumažėjusiu atletiškumu ar atsiradusiu skausmu. Jog dauginio raumens (m.multifidus) svarba ir reikšmė yra nepakeičiama organizmui jau rašėme anksčiau GILIEJI NUGAROS RAUMENYS IR JŲ SVARBA, BESILIEČIANTYS NUGAROS SLANKSTELIAI; tačiau šis raumuo atsakingas ne tik už kūno stabilumą, bet ir už jėgų, kurios sukuriamos judesio metu, absorbciją.

Kol kas sąsaja tarp galūnių šlubavimo ir nugaros giliojo dauginio raumens nebuvo ištirta moksliškai ir statistiškai, o tik stebima ar vertinama palpacijos metu kaip kūno kompensacinis mechanizmas, tačiau 2022 metais Hayley M. Sullivan atliktame tyrime galime rasti idomių išvadų.

 

Tyrime iš viso ištirti 36 žirgai, kurie buvo išskirstyti į 3 grupes: kliniškai sveikus (be šlubavimo), su viena šlubuojančia priekine galūne ir su viena šlubuojančia galine galūne. Žirgų šlubavimo diagnostika buvo atliekama veterinarijos gydytojo ir pasitelkiant kompiuterinę sensorinę šlubavimo diagnostikos priemonę.

 

Prieš atliekant tyrimą iškelta hipotezė, jog dauginio raumens spindis galimai bus mažesnis šlubuojančios galūnės pusėje.

 

Tyrime ultragarsu įvertintas dauginio raumens spindis keletame taškų: T12, T14, T16, T18, L2 ir L5. Atliekant tyrimą pastebėta, jog tiek kliniškai sveikų, tiek šlubuojančių žirgų gilusis nugaros raumuo buvo storiausias tiek 18 krūtinės slanksteliu (T18) iš abiejų kūno pusių.

 

Gauti rezultatai buvo įdomūs: nustatyta, jog m. multifidus raumens spindis buvo statistiškai reikšmingai mažesnis šlubuojančių žirgų lyginant su kliniškai sveikais žirgais. Taip pat iškelta hipotezė nebuvo tiksli – m. multifidus atrofija stebima bilateraliai, t.y. abejose stuburo pusėse, nepriklausomai nuo šlubuojančios galūnės pusės (ar tai kairė, ar dešinė galūnė).

 

Tyrimo autoriai rekomenduoja rutiniškai atliktinėti statodinaminius pratimus žirgams, norint palaikyti tinkamą m.multifidus būklę ir norint išvengti gręsiančių patologijų ar kompensacinių mechanizmų organizme, nes lėtinis ir ilgalaikis šlubavimas, remiantis tyrimo duomenimis, turi įtakos visai nugaros ir giliųjų raumenų būklei.

 

Prisegama nuoroda į atliktą tyrimą: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080622001915

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *